Hírek
2012. Május 18. 13:55, péntek |
Helyi
Forrás: MTI/HB
A dinnyében is kárt tett a hideg
Kárt tett az eddigi, nagyrészt hűvös időjárás a kelet-magyarországi dinnyeültetvényekben, ahol a növénytövek 15-30 százaléka pusztult ki.
Kárt tett az eddigi, nagyrészt hűvös időjárás a kelet-magyarországi dinnyeültetvényekben, ahol a növénytövek 15-30 százaléka pusztult ki - mondta Für László, a térség egyik legnagyobb dinnyetermelő Kft. ügyvezetője az MTI-nek. A korábban kiültetett dinnyét Békés, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az április 10-ei fagy is károsította, mostanában pedig a 14 Celsius fok alatti hőmérsékletű, a növény szempontjából hidegnek számító talaj rontja a növény gyökérzetét. A Rádium Kft vezetője szerint a három megye együttesen mintegy 300 hektáros dinnyeföldjén ott kisebb mértékű a kár, ahol eleve készültek a termelők az esetlegesen kedvezőtlenül alakuló időjárás kivédésére és tökalanyra oltott palántákat ültettek.
Für László elmondta az elpusztult dinnyetöveket igyekeznek folyamatosan pótolni a gazdálkodók, hogy ne csökkenjen a termésmennyiségük és eleget tudjanak tenni szerződésben vállalt értékesítési kötelezettségeiknek.
A nyíregyházi Rádium Kft. Békés, Szolnok és Szabolcs megyében az idén 100 dinnyetermelővel tart integrátori kapcsolatot. Az integrátori feladatokat egyébként tíz éve, 2002-től látja el a térségben. A tervek szerint az idén 5-6 ezer tonna dinnyét vásárolnak majd fel a gazdálkodóktól és szállítanak exportra. Az 5-6 millió kilogramm dinnyét az észak-európai országokban értékesítik, áruházi láncokkal van szerződése a társaságnak. A legnagyobb mennyiséget Lengyelországba szállítják, de jut a kelet-magyarországi dinnyéből Szlovákiába, a Skandináv országokba és a balti államokba is, míg egy kisebb szállítmány Németországba kerül a nyáron.
A múlt évben kevesebb volt az export, 4.500 tonnát adtak el a külföldi megrendelőknek. A kisebb termést tavaly a rossz időjárás váltotta ki, a virágzás utáni terméskötődés nem a vártak szerint alakult, aztán a július eleji hőség tette napégetté a fejlődő görögdinnye egy részét, majd a hónap végén az sok eső okozott gondot a földeken.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 09. 10:26, kedd | Helyi
Csajok Miniben…, de nem úgy!
Beszélgetés Buza Zsuzsa rallyversenyzővel az 59. Mecsek Rally előtt.
2026. Május 28. 08:00, csütörtök | Helyi
Vitézy Dávid: újra elérhető az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer
Újra elérhető szerdától az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer (EMIG) - közölte a közlekedési és beruházási miniszter szerdán a Facebook-oldalán.
2026. Május 24. 12:00, vasárnap | Helyi
Labdarúgó NB I - Robbie Keane távozik a Ferencvárostól
Távozik posztjáról Robbie Keane, a labdarúgó Fizz Ligában ezüstérmes Ferencváros vezetőedzője - adta hírül szombat délután a zöld-fehér klub a honlapján megjelent közleményben.
2026. Május 22. 11:00, péntek | Helyi
Varga Mihály: eredményesen működött az MNB az utóbbi több mint egy évben
Eredményesen működött az utóbbi több mint egy évben az alapfeladatai ellátására összpontosító Magyar Nemzeti Bank (MNB) - mondta Varga Mihály jegybankelnök a Kell még mondanom valamit, Ildikó? podcast csütörtöki adásában.
