Hírek
2013. November 12. 05:00, kedd |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Amerika fellépett a transzzsírok ellen
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) múlt hét csütörtökön javaslatot tett arra, hogy tiltsák be a mesterséges transzzsírok alkalmazását az élelmiszer-feldolgozásban, ami különösen a népszerű termékeknél lenne fontos. A hatóság a javaslatot azzal indokolta, hogy ezzel csökkenteni lehetne a szív- és érrendszeri betegségek számát, valamint az ezzel összefüggésben lévő haláleseteket is - írja a Fox News.
Az indítványt hatvan napig véleményezhetik az érintett szervek, a társadalom tagjai. A transzzsírok akkor keletkeznek, amikor az élelmiszer készítése során a növényi olaj mellé hidrogént adnak. Ez a szokás az 1950-es években terjedt el az iparban, a hosszabb eltarthatóság és az ízfokozás érdekében. A javaslat értelmében az ilyen hidrogénezett olajokat csak külön engedéllyel lehetne felhasználni az élelmiszeriparban. A tilalom ugyanakkor nem vonatkozna a tej- és húsipari termékekben természetes formájukban jelentkező transzzsírokra, csupán a mesterségesen előállítottakra.
Az amerikai törvények értelmében 2006 óta kötelező feltüntetni az élelmiszerek címkéjén a transzzsírok mennyiségét is. Az eddigi eredmények úgy tűnik célt értek: 2003-ban 4,6 gramm transzzsírt fogyasztott naponta egy átlagos amerikai, azóta ez a szám lecsökkent 1-re.
Hidrogénezett zsiradékot leginkább a kekszfélék, a fagyasztott pizza- és tésztafélék, a mikrohullámú sütőben elkészített popcorn, a margarinok és a kávétejszínek tartalmaznak.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 05. 12:00, vasárnap | Életmód
Megérkezett a magyar piacra a BAIC kínai autómárka
Megérkezett a magyar piacra a BAIC autómárka, a kínai autóipar egyik meghatározó szereplőjének modelljeit áprilisban kezdik forgalmazni Magyarországon
2026. Április 04. 14:00, szombat | Életmód
Agrometeorológia: optimálisan fejlődhetnek az őszi vetések, de fagy veszélyezteti a gyümölcsfákat
Az őszi vetések többnyire optimálisan fejlődhetnek a megázott talajban, de a szokásosnál korábban virágzó gyümölcsfákat a fagy veszélyezteti - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. Április 04. 11:00, szombat | Életmód
Több mint 30 ezren vettek részt a XIV. Leó pápa vezette keresztúton a római Colosseumnál
A hatóságok közlése szerint több mint 30 ezren vettek részt a római Colosseumnál a nagypéntek esti keresztúton, amelyen XIV. Leó pápa maga vitte a keresztet minden stáción.
2026. Április 04. 09:54, szombat | Életmód
A felelős állattartásra hívja fel a figyelmet az állatvédelemért felelős kormánybiztos
A felelős állattartás fontosságára hívja fel a figyelmet a húsvéti ünnepekhez kapcsolódva az állatvédelemért felelős kormánybiztos.
