Városlista
2026. február 11, szerda - Bertold

Hírek

2023. Június 14. 06:00, szerda | Életmód
Forrás: mti

Bizonyos betegségekben szenvedők receptre kaphatják majd a kannabiszt Izraelben

Bizonyos betegségekben szenvedők receptre kaphatják majd a kannabiszt Izraelben

Bizonyos betegségekben szenvedők különleges engedélyek nélkül, receptre kaphatják majd az orvosi marihuanát Izraelben - jelentette az izraeli parlament döntését ismertetve kedden a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet.

A kneszet döntését megelőzte az egészségügyi bizottság jóváhagyása az orvosi kannabisz használatának új szabályozásáról, amely számos betegség esetén további engedélyek nélkül is lehetővé teszi a kábítószer ellenőrzött alkalmazását.

A jövőben az erre felhatalmazott orvosok a gyógyszerekhez hasonlóan írhatják fel a betegeknek a kannabiszt. Epilepsziában, Crohn-betegségben, demenciában, autizmusban, onkológiai betegségekben, szklerózis multiplexben szenvedők, valamint HIV-fertőzöttek kaphatják majd meg az orvosi marihuanát, ezenkívül olyan, végstádiumban lévő betegek, akiknek várható élettartama nem haladja meg a hat hónapot.

Izraelben már évek óta hivatalosan alkalmazzák elsősorban fájdalomcsillapításra és a közérzet javítására a helyben termesztett orvosi marihuánát. Eddig aktív onkológiai betegségben szenvedők kaphattak engedélyt a megvásárlására a gyógyszertárakban, mellettük bizonyos esetekben Crohn-betegek és számos neurológiai betegségben, köztük sclerosis multiplexben, Parkinson-kórban, epilepsziában és Tourette-szindrómában szenvedők is.

A jövőben ezeknek a betegeknek már nem lesz szükségük engedélyre, de a szer felírását végző orvosok felkészítésének időigénye hátráltathatja az új szabályozás kezdetét. A változás a pénzügyi források megfelelő előkészítése után, várhatóan hat hónapon belül lép hatályba.

Címkék: kannabisz

Ezek érdekelhetnek még

2026. Február 11. 09:00, szerda | Életmód

Úton lenni boldogság - Díszbemutatón vetítették le a Hobóról szóló road movie-t

Díszbemutatón vetítették le kedden este a népszerű blues-rock előadóról, dalszerzőről, Hobóról készített, Úton lenni boldogság című road movie-t Budapesten, az Uránia Nemzeti Filmszínházban.

2026. Február 10. 12:00, kedd | Életmód

A tartós hideg veszélyesebb a szívre, mint a hőség

A szélsőséges hőmérsékletek, különösen a tartós hideg mérhetően növelik a kórházon kívüli szívmegállások kockázatát - derül ki egy friss magyar elemzésből.

2026. Február 10. 10:00, kedd | Életmód

Csütörtökön kezdődik a mohácsi busójárás

A hagyományos kisfarsangi programokkal, a kisbusók és gyermek maskarások felvonulásával és farsangolásával veszi kezdetét a jövő keddig több mint száz programot kínáló mohácsi busójárás csütörtökön.