2019. december 9, hétfő - Natália

2019. December 02. 18:01, hétfő | Külföld
Forrás: Sárközy Júlia, az MTI tudósítója jelenti:

Ferenc pápa apostoli levélben hangsúlyozta a karácsonyi keresztény hagyomány jelentőségét

A keresztény karácsony hagyományainak, ezek között is a betlehemállításnak a jelentőségéről szól Ferenc pápa advent első vasárnapján kiadott apostoli levele,

amelyet az egyházfő a Szent Ferenc által állított első európai betlehem helyszínén, Greccio barlangjában írt alá.

Ferenc pápa a Rómától száz kilométerre levő Greccio ferences szentélyébe látogatott el. Az Appenninek hegyein található barlangtemplom arról ismert, hogy 1223-ban Szent Ferenc az adventi időszakban itt elevenítette fel a gyermek Jézus születésének betlehemi helyszínét: ez indította el a betlehemállítás mai napig tartó karácsonyi hagyományát.

Ferenc pápa a kápolnává alakított egykori barlangban írta alá az apostoli levelet, amely az Admirabile signum (Csodálatraméltó jel) latin címet kapta, és a betlehem jelentéséről szól. Az apostoli levél erkölcsi, dogmatikus vagy más egyházi kérdéseket tisztázó pápai dokumentum, amely buzdításként szól a hívekhez.

A mintegy öt oldalas, a Vatikán honlapján több nyelven közölt apostoli levél a keresztény karácsony üzenetét foglalja össze, fő jelképnek a betlehemet jelölve meg.

"Ezzel a levéllel családjaink szép hagyományát akarom támogatni" - írta Ferenc pápa. Kiemelte, hogy Olaszország és a keresztény világ számos részén a mai napig az adventi időszakban nemcsak a templomokban, hanem az otthonokban, munkahelyeken, kórházakban, börtönökben és tereken is betlehemet építenek, amely Jézus születése utáni jelenetet ábrázol. Az egyházfő hangsúlyozta, hogy a betlehemépítésnek - vagyis a karácsonyi ünnepek keresztény hagyományának - gyermekkortól a családi szokásokhoz kell tartoznia. "Remélem, hogy ez a szokás soha nem múlik el, ellenkezőleg, azt kívánom, hogy ott, ahol letűnt ez a szokás, ismét fedezzék fel és keltsék életre" - tette hozzá.

Ferenc pápa szerint a betlehem egyszerű, de annál lényegesebb üzenetét mindenekelőtt a gyermekek, valamint a szegények érzik át: a gazdagság és a boldogság megannyi "múlékony csábításával" szemben a jászolban született isteni gyermek képviseli az egyetlen "igazi forradalmat", amely reményt és méltóságot ad a kirekesztetteknek és a peremre szorítottaknak. "A szeretet és gyöngédség forradalma ez egy emberségesebb és testvéribb világért" - írta Ferenc pápa apostoli levelében.

2019. December 09. 16:06, hétfő | Külföld

Hatástalanítás közben felrobbant egy földbe rejtett pokolgép Törökországban, áldozatok

Hatástalanítás közben felrobbant hétfőn egy házilag készített, földbe rejtett pokolgép a főként kurdok lakta, délkelet-törökországi Sirnak tartomány Idil körzetében, Sariköy falu külterületén,

2019. December 09. 14:04, hétfő | Külföld

Nevet kaptak a berlini óriáspandabocsok

Meng Hsziangnak és Meng Jüannak nevezték el berlini állatkertben született óriáspandabocsokat - jelentette be hétfőn az intézmény.

2019. December 09. 11:54, hétfő | Külföld

Robbantással fenyegettek meg közintézményeket Oroszország-szerte

Bombafenyegetést kapott e-mailen számos közintézmény Oroszország-szerte, a fenyegetett objektumok között van a szentpétervári Ermitázs és a pulkovói repülőtér is.

2019. December 09. 07:28, hétfő | Külföld

Terrorcselekményként vizsgálja a floridai katonai támaszponton elkövetett lövöldözést az FBI

Terrorcselekményként vizsgálják a floridai katonai támaszponton elkövetett lövöldözést - jelentette be floridai sajtótájékoztatóján vasárnap a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) munkatársa.