Városlista
2025. május 1, csütörtök - Fülöp

Hírek

2022. Február 11. 14:05, péntek | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Hatékony szennyvíztisztítási eljárást dolgoztak ki uniós támogatással

Hatékony szennyvíztisztítási eljárást dolgoztak ki uniós támogatással

Magas nitrogéntartalmú szennyvizek hatékonyabb tisztítását segíti elő az Európai Unió által 753,2 millió forinttal támogatott eljárás, amelyet a sárvári Taravis Kft. a Pannon Egyetemmel,

valamint a Fehérvári és Fekete Kft.-vel közös konzorciumban dolgozott ki - közölték az MTI-vel a konzorciumi partnerek.

A közlemény szerint a projekt célja egy komplex, a szigorú vízminőségi követelményeknek is megfelelő szennyvíztisztítási eljárás kifejlesztése volt, amely csökkenti a vízfelhasználást, hatékonyabbá és olcsóbbá teszi a termelési folyamatokban keletkező szennyvizek tisztítását.

A rendszer a víz tisztítása során szenzorok segítségével folyamatosan méri vízminőséget, és már a szennyvíz kémiai és fizikai előtisztítása során is figyelembe veszi a későbbi biológiai utótisztítás optimális tápanyagigényét - írták.

A közlemény szerint a szenzorhálózat-alapú vezérléssel ellátott víztisztítási rendszer előnyökkel járhat a hús- és a gyógyszeriparban, a műtrágyagyártó cégeknél keletkező szennyvizek, speciális szennyvizek, valamint a hulladéklerakók csurgalékvizének tisztítása során.

Hozzáfűzték: a fejlesztés eredményeként nemzetközi szinten is hasznosítható eljárást, üzemi méretű prototípusrendszert dolgoznak ki, amely további kutatás-fejlesztés alapjául szolgálhat.

Címkék: szennyvíz, tisztítás

Ezek érdekelhetnek még

2025. Május 01. 08:41, csütörtök | Belföld

Összeomlott Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja Maroshévízen

Összeomlott szerdán Erdély egyik legrégebbi fedeles hídja, a 156 éves Urmánczy-híd a Hargita megyei Maroshévízen - tudatta Czirják Károly helytörténész, a helyi Dr. Urmánczy Nándor Egyesület elnöke.

2025. Május 01. 08:35, csütörtök | Belföld

Meteorológia: nyáriasan meleg idő lesz május 1-jén

Napos, csapadékmentes idő várható a hosszú hétvége első felében, majd szombat délután az ország északi, északkeleti vármegyéiben záporokra, zivatarokra lehet számítani - derül ki a HungaroMet Zrt. szerdai videójából.

2025. Április 30. 07:52, szerda | Belföld

Zsigó Róbert: május második felében lesz döntés az árréscsökkentés fenntartásáról

Amikor a kormány bevezette az árréscsökkentést, úgy döntött, hogy május 31-ig tartja azt fenn, ezért május második felében értékeljük és döntünk arról, hogy folytatjuk-e az árréscsökkentést

2025. Április 29. 07:32, kedd | Belföld

Közösen népszerűsíti Magyarországot az Emirates és a Visit Hungary

Közösen népszerűsíti Magyarországot az Emirates és a Visit Hungary a beutazó turizmus fellendítése érdekében - közölték a felek az MTI-vel hétfőn.