Városlista
2026. május 5, kedd - Györgyi

Hírek

2012. Április 21. 12:09, szombat | Helyi
Forrás: MTI (N.A)

Megállhat a dohánytermő területek csökkenése

Megállhat a dohánytermő területek csökkenése

A Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége szerint az idén megállhat a dohánytermő területek eddig tapasztalt csökkenése; a gazdálkodók várhatóan a tavalyival egyezően 4.800 hektárt ültetnek majd be az ipari növénnyel.

A Magyar Dohánytermelők Országos Szövetsége (MADOSZ) szerint az idén megállhat a dohánytermő területek eddig tapasztalt csökkenése; a gazdálkodók várhatóan a tavalyival egyezően 4.800 hektárt ültetnek majd be az ipari növénnyel - mondta Bényei Illés, a pócspetri székhellyel működő érdekvédelmi szakmai szervezet elnöke szombaton az MTI-nek.

Bényei Illés elmondta, hogy 2004-től, 2011-ig mintegy 1.000 hektárral mérséklődött a dohánytermő terület nagysága az országban. A termelői kedv korábban tapasztalt folyamatos romlása megállt az idén a múlt évi jó termés, a felvásárlási árak kedvező alakulása és az európai unós szerkezetátalakítási támogatás februári kifizetése után - tette hozzá. A szövetségi vezető tájékoztatása szerint a dohánytermés tavaly az átlagosnál 20 százalékkal nagyobb, hektáronként 1,7 tonna volt. A meghirdetett felvásárlási ár 15 százalékkal volt magasabb a 2010-esnél, de a vártnál jobb minőség alapján végül kilogrammonként 250 forint helyett 350 forintot kaptak a termelők. Az idén februárban - a korábbiaktól sokkal hamarabb - megkapták a dohánytermeléssel foglalkozók az európai uniós szerkezetátalakítási támogatást is, amelynek összege hektáronként a Virginia fajtánál 3.900, míg a Burley fajtánál 3.500 euró volt.

A jövedelmi viszonyok kedvező alakulása - emelte ki Bényei Illés - érezhetően erősítette a termelői kedvet, márciusban legalább annyian kezdtek hozzá a palántaneveléshez szükséges magvak melegágyi vetéséhez, mint tavaly tavasszal. Az elnök szerint elképzelhető, hogy olyanok is visszatérnek a dohánytermesztéshez, akik korábban abbahagyták azt. Bényei Illés elmondása alapján a palántákat 90 százalékban az úgynevezett vízre helyezéses módszerrel nevelik a termelők. Poliuretánhab tálcákba gépek töltik a komposztot, s a művelettel egy időben veti el a gép magvakat is.

A tálcákat ezután fóliasátrakba, 5-8 centiméter magas vízre helyezik, mivel a palántanevelés hidro kultúrás módon történik. A vízbe helyezik a tápoldatot a cseperedő növényeknek, sőt a növényvédelemhez szükséges vegyszereket is, a különböző, főként gombabetegségek elleni védekezéshez. Így - hangsúlyozta Bényei Illés - "patikapontossággal" történhet a palántanevelés, egészen a kiültetésig, amely május második felében kezdődik. Az idén is Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében lesz a legtöbb dohánytermő terület az országban, várhatóan mintegy 4.000 hektár - jegyezte meg a MADOSZ elnöke.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 01. 09:21, péntek | Helyi

Férfi kézilabda BL - Egygólos előnyben a Veszprém a negyeddöntőben

A Veszprém házigazdaként 35-34-re legyőzte a német Füchse Berlint csütörtökön, a férfi kézilabda Bajnokok Ligája negyeddöntőjének első mérkőzésén.

2026. Április 22. 07:26, szerda | Helyi

Magyar Péter: az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz

Az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz - írta a Tisza Párt elnöke kedden Facebook-oldalán azután, hogy egyeztetést folytatott 15 különböző fenntartású gimnázium igazgatójával.

2026. Április 14. 10:00, kedd | Helyi

Orbán Viktor nem adja fel, újjászervezné a Fideszt

Kezdődik a munka, újjászervezzük magunkat és küzdünk tovább a magyar emberekért - írta Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-bejegyzésében hétfőn este. Közölte azt is, hogy április 28-án választmányi ülést tartanak.