Hírek
2012. Február 06. 06:35, hétfő |
Helyi
Forrás: Népszava
Nem mond le a börtönre ítélt baktalórántházi polgármester
A börtönbüntetés ellenére továbbra is posztján marad Nagy Lajos, Baktalórántháza jelenlegi vezetője.
Polgármesteri tisztségéről a másodfokú ítélet függvényében fog dönteni - mondta Nagy Lajos a Népszavának. A politikust első fokon egy év hat hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték tavaly decemberben. A vádak között sikkasztás, jogosulatlan gazdasági előny társtettesként való szerzése, illetve hamis tanúzásra való felbujtás és annak kísérlete szerepelt.
Az iratok szerint több, azóta már szintén elítélt személy volt részese az ügynek, így az elsőrendű vádlott, Vida Károly, aki jelenleg Baktalórántháza alpolgármestere, korábban pedig polgármestere volt. Őt társtettesként és folytatólagosan elkövetett sikkasztásért, jogosulatlan gazdasági előny szerzéséért, 466 rendbeli közokirat-hamisításért, valamint hamis tanúzásra való felbujtásért és annak kísérletéért, továbbá azonosítójel meghamisításáért a bíróság két év, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte.
Korábban mindketten a Fideszben politizáltak.

Mint arról a Népszava korábban beszámolt, a két önkormányzati vezető a bűncselekményeket még 2002-ben, illetve az azt megelőző években követte el: akkor Vida Károly Baktalórántháza polgármestere volt, a másodrendű vádlott Nagy Lajos pedig jegyzőként dolgozott. A bíróság szerint Vida az önkormányzat költségvetésében nem szereplő számlán tartott értékpapírokat és pénzt, amelyből a településen lévő Dégenfeld-kastélyt, a volt tüdőszanatórium jelenleg is használaton kívüli épületét szerette volna a kisvárosnak megvásárolni az államtól.
A 2002-es önkormányzati választásokon azonban alulmaradt, nem lett újra polgármester, azért - bár arra már nem volt jogköre - polgármesterként intézkedett, hogy a számlavezető pénzintézetek egy magánalapítványi számlán írják jóvá a mintegy 120 millió forintot. Ezzel az akkor alakult, MSZP-s polgármester által vezetett új önkormányzat rendelkezési jogát akadályozta meg.
Továbbá a baktalórántházi önkormányzat vezetőit, és a helyi lakosokat rábeszélték, hogy kössenek lakástakarékossági szerződést, s helyettük a helyhatóság fizet majd. Ezt úgy oldották meg, hogy segélyt utaltak ki papíron a részükre, pénzt viszont nem kaptak, az a számlára került. Az összeg után pedig a számlavezető pénzintézet igényelte és jóvá is írta a takarékosságért járó állami támogatást.
Közösségi célokra visszatartottak 2-14 ezer forint közötti összegeket a foglalkoztatott közhasznú munkások havi béréből. Az érintetteket azzal fenyegették, hogy megszüntetik alkalmazásukat, vagy nem veszik fel őket, ha nem járulnak hozzá. A pénz összegyűjtésében az önkormányzati hivatal, illetve az alkalmazó helyhatósági cég munkatársai vettek részt. Amikor a törvénytelenségek kiderültek, az érintett helyi lakosokat hamis tanúzásra bírták, vagy akarták rábírni.
Nagy és Vida is a Baktalórántházáért Választási Szövetség színeiben indult az önkormányzati választásokon, ám korábban mindketten a Fideszben poltizáltak, Nagy Lajos a Fidesz választókerületi elnöke is volt.
A 2004 óta tartó ügy nem ért véget, a felfüggesztett börtönbüntetés már egy újratárgyalás eredménye. A 2006-ban született elsőfokú döntés Nagy Lajost 5 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte, ám formai hibák miatt az ügy visszakerült első fokra..
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 22. 07:26, szerda | Helyi
Magyar Péter: az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz
Az oktatás a Tisza-kormány alatt stratégiai fontosságú ágazat lesz - írta a Tisza Párt elnöke kedden Facebook-oldalán azután, hogy egyeztetést folytatott 15 különböző fenntartású gimnázium igazgatójával.
2026. Április 14. 10:00, kedd | Helyi
Orbán Viktor nem adja fel, újjászervezné a Fideszt
Kezdődik a munka, újjászervezzük magunkat és küzdünk tovább a magyar emberekért - írta Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-bejegyzésében hétfőn este. Közölte azt is, hogy április 28-án választmányi ülést tartanak.
2026. Március 09. 12:00, hétfő | Helyi
Magyar Péter nevét emlegetve tagadta az orosz nagykövetség, hogy a Kreml különleges egysége befolyásolni akarná a magyar választásokat
2026. Április 27. 13:00, hétfő | Belföld
Kósa Lajos nem veszi át parlamenti mandátumát
Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke nem veszi át az országos listán szerzett parlamenti mandátumát és nem indul pártja tisztújító kongresszusán sem. Ezt a politikus vasárnap tette közzé a Facebook-oldalán.
