Városlista
2025. június 17, kedd - Laura

Hírek

2011. November 29. 08:15, kedd | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Sokkal biztonságosabbak lehetnek a műtétek

Sokkal biztonságosabbak lehetnek a műtétek

Áttörést értek el egy európai uniós finanszírozású program német, olasz, brit és izraeli kutatói a robottechnikával segített idegsebészetben – jelentette be hétfőn brüsszeli közleményében az Európai Bizottság.

Az úgynevezett Robocast program keretében kidolgozott új technika segítségével a puszta emberi kézhez képest akár háromszor többféle mozgás végezhető, továbbá az operáció során pontosabb információk állnak rendelkezésre az érintett sejtszövetekről és a körzetben uralkodó vérnyomásról.

Olyan eljárásokról van szó, amikor a beavatkozást koponyán vágott kicsiny lyukon végzik. Robotok alkalmazásával elvben az is elérhető, hogy az igénybe vett felület kisebb legyen, ezáltal kisebb károsodás keletkezzék az agyban. E tekintetben már sikeres kísérleteket végeztek az új technikával.

Az uniós végrehajtó testület illetékese, Neelie Kroes informatikai biztos méltatta a kutatás eredményeit, és hangoztatta, hogy olyan programról van szó, amelynek keretében az uniós pénz sokszorosan megtérül. Ezt a projektet az EU 7,6 milliárd euróval támogatta. Az említett eredményeket a most kezdődött uniós robottechnikai hét alkalmából ismertették.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 16. 07:15, hétfő | Belföld

A hét elején többfelé lehet zápor, zivatar, majd visszatér a napos, száraz idő

A hét elején többfelé lehet zápor, zivatar és erős szél, majd visszatér a jellemzően napos, száraz idő - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.

2025. Június 16. 07:13, hétfő | Belföld

A közel-keleti háború kapcsán is Brüsszel hülyeségeiről beszélt Orbán Viktor

A közel-keleti háború teljesen új helyzetet teremtett, mi pedig nem hagyjuk, hogy az újabb brüsszeli hülyeség árát ismét velünk fizettessék meg.