Hírek
2021. Július 31. 12:20, szombat |
Életmód
Forrás: MTI
Új magyar fejlesztés segíti az idegrendszeri és mentális betegségek okainak vizsgálatát
Idegrendszeri és mentális betegségek okainak vizsgálatát segíti egy új magyar orvostechnológiai fejlesztés, amely a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 175 millió forintos támogatásával jött létre.
Közölte az MTI-vel a pályázói konzorciumban részt vevő InnovITech Kft.
A kifejlesztett rendszerrel a bélflóra összetétele és a pszichés megbetegedések közötti összefüggések vizsgálhatók - írták. A közlemény szerint a kettő összefügg, a bélflóra baktériumainak változásai akár a Parkinson-kór, az Alzheimer-kór, vagy a Huntington-kór kialakulásához is vezethetnek. Az InnovITech abban bízik, hogy a feltárt eredmények segítenek jobban megérteni a szervezeten belüli kölcsönhatásokat, így javulhat a kezelések hatékonysága.
A kifejlesztett informatikai rendszer képes a bélflóra összetétele és különböző pszichés megbetegedések közötti kapcsolat automatizált elemzésére, a megrendelők ezért elsősorban azok lehetnek, akik a megfelelő kezelés kiválasztásához szeretnének segítséget - olvasható a cég honlapján. Hozzátették, hogy az eredményekről tudományos közleményben is be fognak számolni.
A projekt összköltsége meghaladta a 250 millió forintot - olvasható a támogatást megítélő Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) honlapján. A pályázói konzorcium a vállalatok kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységét támogató felhívásra jelentkezett, amelyet 2018 januárjában hirdettek meg. A hivatal döntése alapján 66 pályázat összesen 18,1 milliárd forint vissza nem térítendő hozzájáruláshoz jutott az NKFI Alapból.
Az informatikai fejlesztésekkel foglalkozó InnovITech egy debreceni egészségügyi szolgáltatóval, a UD-GenoMed Kft.-vel valósította meg a projektet. A konzorciumban a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika is részt vett szakmai közreműködőként - olvasható a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 11. 15:00, szombat | Életmód
Kékszalag - Módosítani kellett az útvonalat az alacsony vízállás miatt
Módosítani kellett az 58. Kékszalag Raiffeisen Nagydíj vitorlásverseny útvonalát a Balaton alacsony vízállása miatt.
2026. Július 09. 17:00, csütörtök | Életmód
Ismét a japán kultúrát bemutató Manga Napot rendez a Néprajzi Múzeum
Ismét a hagyományos és kortárs japán kultúrát bemutató Manga Nappal várja az érdeklődőket július 25-én a Néprajzi Múzeum - közölte az intézmény szerdán az MTI-vel.
2026. Július 09. 14:00, csütörtök | Életmód
Syngenta: kiváló minőségű az idei hazai görögdinnyetermés
A tavaszi fagyok és a nyári hőhullámok ellenére kiváló minőségű a hazai görögdinnyetermés az idén - közölte a Syngenta szerdán az MTI-vel.
